Junior livestock show introduces new events
Three new contests were added too the recently-completed Wood County Junior Livestock Show.
This item is available in full to subscribers.
Attention subscribers
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, or purchase a new subscription.
If you are a current print subscriber, you can set up a free website account and connect your subscription to it by clicking here.
If you are a digital subscriber with an active, online-only subscription then you already have an account here. Just reset your password if you've not yet logged in to your account on this new site.
Otherwise, click here to view your options for subscribing.
Please log in to continue |
Junior livestock show introduces new events
Three new contests were added too the recently-completed Wood County Junior Livestock Show. The results are as follows:
Baked Goods
Junior Age Division
Grand Champion – Devyn Johnson-Hawkins
Reserve Champion – Addy Bolt-Wood County 4-H
1st Place Brownies – Taylor Drinkwine-Quitman
1st Place Cookies – Addy Bolt-Wood County 4-H
1st Place Cupcakes – Devyn Johnson-Hawkins
1st Place Pies – Luke Yeager-Wood County 4-H
Intermediate Age Division
Grand Champion – Halie Shirley-Winnsboro
Reserve Grand Champion – Blaine Crow-Hawkins
1st Place Brownies – Halie Shirley-Winnsboro
1st Place Cookies – Blaine Crow-Hawkins
1st Place Cupcakes – Halie Shirley-Winnsboro
1st Place Pies – Halie Shirley-Winnsboro
Senior Age Division
Grand Champion – Helena Bautista-Mathias- Wood County 4-H
Reserve Grand Champion – Nicole Pickering-Quitman
1st Place Brownies – Celine Rodriquez-Quitman
1st Place Cookies – Deisy Saucedo-Quitman
1st Place Cupcakes – Helena Bautista-Mathias-Wood County 4-H
1st Place Pies – Nicole Pickering-Quitman
Public Speaking
Junior Age Division
Grand Champion – Lola Hayes-Wood County 4-H
Reserve Grand Champion – Addy Bolt-Wood County 4-H
Intermediate Age Division
Grand Champion – Maxx Davis-Alba/Golden
Reserve Grand Champion – Layton Williams-Alba/Golden
3rd Place – Robert Schuttler-Wood County 4-H
4th Place – Braden Rankin-Alba/Golden
5th Place – Ricky Milam-Alba/Golden
Senior Age Division
Grand Champion – Sydney Van Cleave-Mineola
Reserve Grand Champion – Cade Stovall-Alba/Golden
3rd Place – Katie De Gorostiza-Quitman
Floral Cup
Senior Age Division
Grand Champion – Michelle Hernandez-Mineola
Reserve Grand Champion – Sydney Van Cleave-Mineola
3rd Place – Autumn Grosskopf-Mineola
4th Place – Paislee Pendergrass-Alba/Golden
5th Place – Riley Donohoe-Mineola
6th Place – Holly Williams-Mineola